Mitovi i činjenice o operaciji grudi – razbijamo zablude!
Operacija povećanja grudi jedna je od najpopularnijih estetskih intervencija, ali i dalje je okružena mnogim mitovima. Neki ljudi veruju da su implantati opasni, da se moraju menjati na svakih deset godina ili da žene sa silikonskim grudima ne mogu da vežbaju normalno.
Operacija grudi, bez obzira na to koji su razlozi doveli do odluke o istoj, mora biti pre svega informisana odluka. Zato, u ovom tekstu razbijamo neke od najčešćih zabluda i otkrivamo prave činjenice!
Mit #1: Implantati moraju da se menjaju svakih 10 godina
Činjenica: Nema striktnog pravila da se implantati moraju menjati na svakih 10 godina. Jedan od najčešćih mitova je da su silikonski implantati „programirani” da traju samo jednu deceniju. Istina je da moderni implantati mogu trajati mnogo duže, čak i ceo život, ako ne dođe do komplikacija. Ipak, važno je redovno kontrolisati grudi, a ako se pojave problemi poput rupture implantata ili kapsularne kontrakture, tada je potrebna zamena.
Mit #2: Operacija povećanja grudi je jako bolna
Činjenica: Bol i nelagodnost zavise od tehnike operacije i individualnog praga bola. Mnoge žene očekuju nepodnošljivu bol nakon operacije, ali istina je da većina pacijentkinja oseća samo umeren pritisak i nelagodnost, naročito u prvim danima nakon zahvata. Uz pravilno propisane lekove protiv bolova, oporavak je podnošljiv i većina žena se vraća laganim aktivnostima već nakon nedelju dana.
Mit #3: Implantati izgledaju neprirodno i „plastično”
Činjenica: Današnji implantati i tehnike omogućavaju veoma prirodan izgled i osećaj. Pre par decenija, veštački izgled bio je češći zbog neprirodno okruglih i tvrdih implantata. Danas postoje anatomski (suza-oblikovani) implantati koji oponašaju prirodni oblik dojke, a takođe se koriste mekši materijali koji pružaju realističniji osećaj na dodir. Pravi izbor veličine i tehnike operacije je ključan za prirodan rezultat.
Mit #4: Implantati pucaju lako i mogu izazvati zdravstvene probleme
Činjenica: Implantati su izuzetno izdržljivi i retko pucaju bez ozbiljne traume. Moderni implantati su napravljeni od visokokvalitetnog silikona ili fiziološkog rastvora i mogu izdržati pritisak i udarce. Naravno, u retkim slučajevima može doći do rupture, ali to nije hitna medicinska situacija. Kada se to dogodi, zamena implantata je relativno jednostavan zahvat.
Mit #5: Sa implantatima ne možeš vežbati i biti fizički aktivna
Činjenica: Moguće je normalno trenirati, čak i raditi intenzivne vežbe. Nakon potpunog oporavka, žene sa implantatima mogu vežbati sve vrste sportova, uključujući trčanje, plivanje, pa čak i dizanje tegova. Važno je sačekati preporučeni period oporavka (obično 6 do 8 nedelja) i birati odgovarajuće sportske grudnjake za dodatnu podršku.
Mit #6: Povećanje grudi utiče na dojenje
Činjenica: Većina žena sa implantatima može dojiti bez problema. Ako se operacija izvodi pravilno i bez presecanja mlečnih kanala, implantati ne utiču na sposobnost dojenja. Međutim, tehnika operacije i pozicija implantata mogu igrati ulogu, pa je važno obavestiti hirurga ako planirate trudnoću u budućnosti.
Mit #7: Silikonski implantati uzrokuju rak dojke
Činjenica: Nema naučnih dokaza da su implantati povezani sa rakom dojke. Brojne studije su pokazale da nema povećanog rizika od raka dojke kod žena sa implantatima. Međutim, redovni pregledi su i dalje važni, jer implantati mogu otežati mamografske preglede. Važno je obavestiti radiologa o implantatima kako bi koristio odgovarajuće tehnike snimanja.
Istina je bolja od mitova!
Povećanje grudi je jedna od najčešćih estetskih operacija danas, ali i dalje je obavijena nizom zabluda i strahova. Mnogi mitovi koji kruže rezultat su zastarelih informacija, neproverenih priča i predrasuda koje nemaju naučnu osnovu. Zahvaljujući savremenim tehnikama i materijalima, operacija povećanja grudi postala je mnogo sigurnija, a rezultati prirodniji nego ikada pre.
Najvažnija stvar koju svaka žena treba da zna jeste da je odluka o povećanju grudi lična i da ne bi trebalo da se donosi pod uticajem društva, partnera ili trenutnih trendova. Ključ uspešne operacije nije samo u izboru veličine implantata, već i u odabiru iskusnog i kvalifikovanog plastičnog hirurga koji može pružiti realne savete i profesionalno sprovesti ceo proces.
Takođe, važno je imati realna očekivanja i razumeti da, iako implantati mogu poboljšati izgled i povećati samopouzdanje, oni nisu čarobno rešenje za sve nesigurnosti. Dobro informisanje, razgovor sa lekarima i iskustva drugih žena mogu pomoći u donošenju najbolje odluke.